Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
9 Lipca 2019 - wiadomości żeglarskie
Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019

W niedzielę 7 lipca rozdaniem nagród dla jachtów morskich na gdańskiej Ołowiance zakończyły się regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019. Wrażenia były ekstremalne zarówno dla uczestników jak i organizatorów. Dla zawodników z powodu silnowiatrowych warunków, które fundował im morski klimat Zatoki Gdańskiej. Dla ekipy obsługującej regaty z powodu kolejnego rekordu frekwencji, który pobiła w tym roku impreza. W 10-dniowym żeglarskim święcie udział wzięło 952 zawodników i rozdano 154 nagrody, w tym 12 medali dla Mistrzów Polski. W trakcie imprezy z inicjatywy żeglarzy odbyła się także akcja sprzątania plaży i lasu w Górkach Zachodnich.

Wiatru zdecydowanie w tym roku nie brakowało i żeglarze mieli okazję sprawdzić się na „dużej wodzie” przy naprawdę trudnej pogodzie. Wracają zadowoleni, gdyż okazji do pływania na morzu przy silnym wietrze i dużym zafalowaniu w Polsce nie ma zbyt wielu. Niecodzienną okazją dla żeglarzy była także akcja sprzątania plaży i lasu w Górkach Zachodnich zorganizowana wspólnie z Zakładem Utylizacyjnym w Gdańsku i Urzędem Miasta Gdańska. W sumie zebrano 109 dużych worków śmieci, zapełniono po brzegi ogromny kontener, a najlepszych zbieraczy nagrodzono.

W piątek 5 lipca poznaliśmy zwycięzców w klasie Laser, której zawodnicy ścigali się w silnowiatrowych warunkach aż przez trzy dni. W klasie Laser Standard wygrał Dawid Kania z ŻLKS Poznań, który chwali poziom grupy startującej w tegorocznym Nord Cup’ie. „Jestem naprawdę zaskoczony, że wygrałem. Grupa składała się z juniorów i kilku seniorów, ale musze przyznać, że dają z siebie chłopaki wszystko i jest co robić!”.

Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019, żeglarstwo

fot. Bartosz Modelski

„Regaty dla Laserów przebiegły bez żadnych problemów. Nie było żadnego zgłoszenia protestowego, co jest tak rzadką sytuacją, że prawie niemożliwą. Dzięki temu komisja miała nieco ułatwioną pracę.” – cieszył się sędzia główny, który przez czas trwania regat był tak zapracowany, że w zasadzie nie opuszczał bazy regat w AZS Galion.

Na weekend regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk zawitały również do Mariny Gdańsk, gdzie zacumowały jachty morskie - uczestnicy Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna i LOTOS Nord Cup Classic.

W sobotę, w dniu wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, wiatr towarzyszący żeglarzom przez cały czas trwania regat zrobił sobie przerwę, zmienił się w mało przyjemny deszcz i zabrakło warunków pogodowych do bardziej ekscytującej rywalizacji. W tym roku na podstawie pucharu przechodniego, który należy obecnie do stałej wystawy Muzeum Bursztynu w Gdańsku, wygrawerowana zostanie nazwa zwycięskiego jachtu SCAMP 27 i nazwisko jego skippera Witolda Karałowa. SCAMP 27 wygrał ten wyścig po trudnym pojedynku z Kacprem Wysockim, który żeglował na jednoosobowym katamaranie klasy A.

W weekend w Górkach Zachodnich trwały natomiast Mistrzostwa Polski klas Nautica 450 i Słonka oraz Puchar Polski klas 420, Finn i Flying Dutchman. Te klasy trafiły na bardziej zmienne warunki, jednak i dla nich powiało momentami około 20-30 węzłów.

W rywalizacji w klasie Finn zwyciężyli Krzysztof Stromski z YC Rewa w kategorii Generalnej i Junior oraz Andrzej Romanowski AZS Poznań w kategorii Masters. „W regatach Nord Cup biorę udział od 8 lat i widać jak ta impreza dobrze się rozwija. Jest spójna, trudno by znaleźć słabe punkty. Sędziowie na tegorocznych regatach w Gdańsku to prawdziwi fachowcy! To prestiżowe wyścigi i w naszej klasie zapisało się bardzo dużo załóg.” – relacjonuje Bogusław Nowakowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Regatowego Klasy Finn. „Pływanie na akwenie w Górkach Zachodnich w takich warunkach było trudne i wyczerpujące, ale bardzo satysfakcjonujące! Na pewno za rok wiele osób przyjedzie tu z przyjemnością.”

Klasa Flying Dutchman także chwali regaty i zapowiada swój udział w kolejnej edycji. Tomasz Kledzik, Stowarzyszenia Regatowego Klasy Latający Holender określił warunki pogodowe w Gdańsku jako „krzepkie”: „Akwen w Górkach Zachodnich pokazał co potrafił! Prowadzący tasowali się do ostatniej chwili. A zwycięzcom, Pawłowi Żebrowskiemu i Maciejowi Żebrowskiemu z AKŻ'90 Wałcz udało się nawet złamać ster, więc tym bardziej po wygranej popadli w niemałą euforię.” – opowiada.

W klasie Nautica 450 także po przetasowaniach na pozycji prowadzącego ostatecznie zwyciężyli Witold Małecki i Maciej Odważny z ProData Sailing Team. Paweł Nawrocki, prezes Stowarzyszenia tej klasy podkreśla, że Nautica 450 na pewno stawi się na starcie w Górkach Zachodnich w przyszłym roku. „LOTOS Nord Cup Gdańsk to impreza dla nas bardzo ważna, to miejsce, w które zawsze będziemy przyjeżdżać. Lubimy tę dużą wodę, port, marinę i atmosferę tych regat.”

W klasie Słonka zwyciężyli Łukasz Sokołowski i Piotr Sokołowski z ŻLKS Poznań. Zbigniew Rakocy prezydent Polskiego Związku Klasy Słonka cieszy się, że klasa miała okazję podczas LOTOS Nord Cup Gdańsk popływać na Zatoce Gdańskiej i że w tym roku termin regat nie pokrywał się z Gdynia Sailing Days. „Ten akwen jest dla nas, ludzi z jezior, bardzo wyjątkowy i zapewnia nam cały wachlarz atrakcji i emocji; entuzjazm, strach, walkę z samym sobą i wiatrem. Jesteśmy wszyscy, jako klasa, bardzo zadowoleni z udziału w gdańskich regatach.”

Klasa 420 nie wystąpiła na tegorocznym LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 bardzo licznie, a zwyciężyli goście zza granicy - Ivan Filipovich i George Lashko z RCOP Mińsk.

Ostatnim wyścigiem regat, był niedzielny Nord Cup Classic dla jachtów morskich. „To było piękne zwieńczenie tej 10-dniowej rywalizacji. Po sobotniej przerwie wróciły świetne żeglarskie i bardzo wymagające warunki, a po trudnej walce wygrali najlepsi.” – mówił sędzia główny Tomasz Sawukinas podczas rozdania nagród w Gdańsku na Ołowiance. Nagrody dla zwycięzców odebrali Zbigniew Cholewa wraz z załogą jachtu Jaricho w klasie KWR, Scamp 27 i Witold Karałow w klasie OPEN, PGO Good Speed Łukasz Trzciński w klasie ORC.

Organizatorzy regat, AZS Galion i Yacht Club Gdańsk, dziękują uczestnikom za liczny udział i stworzenie świetnej atmosfery na wodzie i na lądzie. Dziękujemy także za wsparcie imprezy wszystkim sponsorom i partnerom, a w szczególności sponsorowi tytularnemu Grupie LOTOS.


Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2019 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!