Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
27 Maja 2019 - wiadomości żeglarskie
Żeglarski Puchar Trójmiasta 2019 za nami

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2019 w rękach „Neoprofilu”! Puchar Portu Gdańsk dla „Selma Racing”! Trzy dni wspaniałej żeglarskiej przygody w Gdańsku, Gdyni i Sopocie za nami.

Weekend 25-26 maja na wodach Zatoki Gdańskiej zapewnił wyśmienite warunki do ścigania. W piątek słońce sprzyjało zgłoszeniom i odwiedzeniu Wyspy Spichrzów i Mariny Gdańsk, gdzie było zlokalizowane biuro regat.

Sobota wiatr ok. 15 węzłów z zachodu pozwolił rozegrać trzy zaplanowane wyścigi. Pierwszy z nich – wyścig o Puchar Portu Gdańsk zwyciężyła załoga „Selma Racing” z Arturem Skrzyszowskim za sterem. Sobota była też świetną okazją dla kibiców na lądzie, gdyż trzeci wyścig biegł wzdłuż całego Trójmiasta – startując z Gdańska, przez zlokalizowaną przy molo w Sopocie boję rozprowadzającą po metę w Gdyni. To była  wyjątkowa okazja do zobaczenia w akcji największych i najszybszych jachtów w tej części Morza Bałtyckiego.

W niedzielę wiatr był jeszcze mocniejszy i dla załóg był to prawdziwy sprawdzian czy są już w pełni przygotowani do sezonu.

– Żeglarzom bardziej potrzebny jest wiatr niż słońce, więc mogę powiedzieć, że warunki do regat były idealne. – mówi Tomasz Sawukinas sędzia główny regat. – Cieszy mnie, że uczestnicy Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta żeglowali odpowiedzialnie i widać było z każdym wyścigiem coraz większe zgranie załóg, i coraz pewniejsze manewry.

Klasa ORC została decyzją sędziów podzielona na dwie grupy ORC1 i ORC2. W ORC 1, wszystkie wyścigi wygrał Piotr Adamowicz na jachcie „Neoprofil” i tym samym został zwycięzcą nagrody specjalnej puchar Żeglarskiego Puchar Trójmiasta. W ORC2 wygrała załoga Łukasza Trzcińskiego na jachcie „PGO Good Speed”.

Najrówniejsza rywalizacja miała jednak miejsce w klasie OPEN, gdzie zarówno w grupie do 9 metrów jak i powyżej 11 metrów, aż trzy różne jednostki były w stanie wygrać wyścig! Bardzo równa okazała się rywalizacja jachtów „Scamp”, „Selma Racing” i „Globe”. Sytuacja gdy w wyścigu czwartym wpłynęli na metę w ciągu zaledwie kilkunastu sekund na długo pozostanie w pamięci kibiców.

– To wspaniale widzieć tyle załóg na wodzie i z roku na rok coraz większą ich profesjonalizację. Obserwujemy coraz większe i szybsze jednostki, co sprzyja atrakcyjności żeglarstwa. Kto raz  miał okazję pożeglować na pokładzie prawdziwej regatowej maszyny na pewno będzie chciał to zrobić ponownie – przekonuje Kasper Orkisz z Premium Yachting, współorganizator regat.

Żeglarski Puchar Trójmiasta to trzydniowe regaty na wodach Zatoki Gdańskiej. Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Premium Yachting. Gospodarzami: miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot, a patronem honorowym Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Partnerami Głównymi regat są: Port Gdańsk, Granaria Development, BMW Bawaria Motors Gdańsk.
Tekst: Kasper Orkisz

Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2020 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!