Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
10 Maja 2019 - wiadomości żeglarskie
Spokojny początek Polaków na mistrzostwach Europy w klasie 470

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują 17. miejsce po pierwszym dniu żeglarskich mistrzostw Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470 we włoskim San Remo. Jest to najwyższa pozycja polskich żeglarzy w tej imprezie.

Czwartek 9 maja był pierwszym dniem mistrzostw Starego Kontynentu w klasie 470 na wodach Morza Śródziemnego u północno-zachodnich wybrzeży Włoch. Początkowo wiał zbyt słaby wiatr, przez co wyścigi rozpoczęły się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem. Kiedy rozwiało się do około 10 węzłów organizatorzy postanowili rozpocząć rywalizację i przeprowadzili po trzy wyścigi w każdej flocie. Regaty mają formułę otwartą więc mogą w niej startować także zawodnicy spoza Europy.

Niezbyt udany początek dnia miały Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), zaliczając falstart przy wywieszonej czarnej fladze. W kolejnych wyścigach nasze panie zajęły miejsca trzynaste oraz jedenaste, co daje im na razie siedemnastą pozycję w klasyfikacji ogólnej, a piętnaste wśród załóg europejskich. Prowadzą brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata, Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii (miejsca 1., 8. i 1.)

W kategorii mężczyzn na czterdziestej czwartej pozycji ogólnie, a dwudziestej ósmej wśród Europejczyków znajdują się Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) - miejsca 26., 20 i 22. Z kolei Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn) zajmują sześćdziesiątą druga lokatę w klasyfikacji generalnej, a czterdziestą piątą w europejskiej. Urbański i Krusiec są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa. Liderami całych zawodów są wicemistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro, Australijczycy Mathew Belcher i William Ryan, którzy wygrali wszystkie trzy wyścigi. Najlepszą europejską załogą są zajmujący drugą pozycję Austriacy David Bargehr i Lukas Mahr (miejsca 1., 3. i 2.).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek 10 maja, a regaty potrwają do wtorku 14 maja.

Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2020 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!