Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
3 Stycznia 2019 - wiadomości żeglarskie
Pierwsze Gdańskie Lwy Żeglarstwa rozdane!

Nie ma lepszego dnia na podsumowanie sezonu żeglarskiego niż ostatni piątek roku. Tak się właśnie stało w Gdańsku – po raz pierwszy zostały wręczone Gdańskie Lwy Żeglarstwa. Nagrody te są nową inicjatywą środowiska żeglarskiego, któremu patronuje Miasto Gdańsk, a mają na celu wyróżnienie oraz promowanie osób i organizacji, które w wyjątkowy sposób wyróżniły się w trakcie minionego roku się w gdańskim świecie żeglarzy swoją postawą, osobowością oraz dokonaniami.

Gdańskie Lwy Żeglarstwa będą corocznie przyznawane w trzech kategoriach. Organizacje i Wydarzenia – dla odbywających się w Gdańsku inicjatyw żeglarskich, Nadzieje – dla młodych żeglarzy, którzy z sukcesami rozpoczynają swoją „wodną” przygodę oraz tytułowe Lwy - dla osób wyjątkowo zasłużonych w środowisku żeglarskim.

Gdańskie Lwy Żeglarstwa, żeglarstwo

Kinga Łoboda

Uroczystość wręczenia nagród obyła się w piątek 28 grudnia 2018 w AZS Galion w Gdańsku – Górkach Zachodnich. Trudno było o lepsze miejsce – wszak Górki Zachodnie to niepisana stolica gdańskiego żeglarstwa. Na widowni nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, ale także takich gwiazd żeglarstwa jak dwukrotni olimpijczycy w klasie 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kłodziński, czy też konstruktor jachtowy i gdański żeglarz Piotr Adamowicz. Ceremonie poprowadził znany działacz sportowy Maciej Olszewski.

W kategorii *Organizacje i Wydarzenia* wyróżnieni zostali:

· *Fundacja Gdańska* – organizacja znana z wielu wydarzeń miejskich, w tym zlotu Baltic Sail Gdańsk. Nagrodę w imieniu fundacji odebrał wiceprezes - Paweł Buczyński.

· *Gdański Ośrodek Sportu* – od lat prowadzi projekt Gdańsk Ratuje Żaglowiec, w ramach, którego została odbudowana, ale również od wielu lat utrzymywana jest jednostka STS Generał Zaruski. Nagrodę odebrał dyrektor Leszek Paszkowski.

· *Yacht Club Gdańsk* – nowo powstały jachtklub, który w tym roku zorganizował XIII edycję regat Pantaenius Nord CUP Gdańsk, ale również panel „Czy żeglarstwo jest Eko?”. Nagrodę odebrał komandor Tomasz Micewicz.

· *77 Racing Club* – również nowopowstała organizacja, która z powodzeniem przywraca żeglarzom południową część mariny przy Twierdzy Wisłoujście. Nagrodę odebrał prezes Piotr Tarnacki.

· *Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk* – miejsce szkoleń studentów AWFiS oraz organizacji konferencji szkoleniowych dla trenerów i sędziów. Nagrodę odebrał Mieczysław Kowalczyk.

· *Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS (Galion)* – ośrodek, który oprócz współorganizacji wydarzeń takich jak regaty Pantaenius Nord CUP Gdańsk, czy Mistrzostwa Polski w klasach Olimpijskich jest miejscem wielu zgrupowań żeglarskich. Nagrodę odebrał dyrektor Rafał Zakrzewski.

· *Gdański Klub Żeglarski* - Powstał w 2007 roku i od tego czasu szkoli dzieci i młodzież. W tym roku jego wychowankowie odnieśli takie sukcesy jak wygrana w Mistrzostwach Polski klasy Optymist do 9 lat, czy Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie RSX. Nagrodę odebrał prezes Grzegorz Mańkucki.

· *Gdańska Federacja Żeglarska* – powstała w 2005 roku zrzeszając gdańskie kluby żeglarskie. Od wielu lat prowadzi Puchar Zatoki Gdańskiej. Nagrodę odebrał prezes Andrzej Załucki.

W kategorii *Nadzieje Gdańskiego Żeglarstwa* nagrody otrzymali:

· *Karol Stachowski* (GKŻ) – Mistrz Polski w klasie Optimist gr. B do lat 9.

· *Mikołaj Michalski* (GKŻ) - tegoroczny Mistrz Polski Juniorów w klasie RSX.

· *Kinga Łoboda* (AZS AWFiS Gdańsk) –w załodze z Aleksandrą Melzacką zajęły 8 miejsce podczas Mistrzostw Świata w klasie 49FX.

· *Tytus Butowski* (AZS AWFiS Gdańsk) – Zwycięzca Regat Kieler Woche 2018 w klasie Laser Radial.

*Nagrody Indywidulane* otrzymali:

· *Łukasz Trzciński* – indywidualny i załogowy Morski Żeglarski Mistrz Polski 2018. Skipper jachtu Good Speed.

· *Piotr Tarnacki* – w 2018 roku zdobył ósme Mistrzostwo Świata w klasie Micro, Zdobywca Bursztynowego Pucharu Neptuna 2018 na katamaranie Flying Phantom „Roca”.

Sezon żeglarski obfitował nie tylko w radosne wydarzenia. Na wieczną wachtę odszedł Ireneusz „Reniek” Butowski, który był „dobrym duchem” przystani żeglarskich w Górkach Zachodnich. Podczas uroczystości został uhonorowany minutą ciszy.

Po zakończeniu ceremonii wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek przy żeglarskich melodiach.

Gdańskie Lwy Żeglarskie ufundowane są z taką myślą, aby znalazły stałe miejsce w kalendarzu gdańskich wydarzeń żeglarskich.


Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2019 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!