Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
6 Grudnia 2018 - wiadomości żeglarskie
Uroczyste wręczenie trofeów tegorocznego Pucharu Bałtyku Południowego

Uczestnicy regat, organizatorzy, przedstawiciele lokalnego samorządu z Elbląga i Kaliningradu oraz przyjaciele żeglarstwa spotkali się w sobotę w elbląskim Hotelu Młyn podczas Gali Pucharu Bałtyku Południowego.

W uroczystości uczestniczyła reprezentująca marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, radna Sejmiku i dyrektor biura regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu Grażyna Kluge. Obecni byli też: senator RP Jerzy Wcisła, skarbnik województwa Marek Bauman, Andrzej Załucki, prezes Gdańskiej Federacji Żeglarskiej i wiceprezes ds. morskich Pomorskiego Związku Żeglarskiego Łukasz Trzciński. Nie zabrakło przedstawicieli strony rosyjskiej: konsula generalnego Rosji w Gdańsku Wiktora Kolesnikowa, Jewgienija Skoczkowa – wiceministra ds. sportu Obwodu Kaliningradzkiego i Romana Miedwiediewa, prezesa Jachtklubu Kaliningradzkiego.

Wręczenie trofeów Pucharu Bałtyku Południowego

Foto: Dariusz Olejniczak

– Cieszę się, że inicjatywa Pucharu Bałtyku Południowego polegająca na przyciąganiu i współpracy różnych środowisk żeglarskich ma swoich kontynuatorów już od tylu lat – mówił do zgromadzonych senator Wcisła. – Spotykamy się, wymieniamy doświadczenia, a żeglarze z Pomorza osiągają sukcesy w licznych regatach na Bałtyku i na Zalewie Wiślanym. Życzę wszystkim, by przyszły rok był równie udany, jak ten kończący się. Senator wspomniał także o swojej inicjatywie ustawodawczej, która 12 grudnia będzie omawiana na posiedzeniu Senatu. Dotyczy ona ustanowienia roku 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

– Tak się chyba stanie, bo mam poparcie wszystkich klubów – przekonywał parlamentarzysta. – A w związku z tym, proponuję, by w przyszłym roku zorganizować regaty o puchar Ligi Morskiej i Rzecznej. Rywalizowałyby w nich środowiska żeglarskie z całej Polski, bo przecież regaty odbywają się na różnych akwenach na terenie naszego kraju. Podsumowanie i zakończenie tych rozgrywek mogłoby odbyć się w Elblągu. Podczas uroczystości nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za współpracę, profesjonalizm, gościnność i wzorcowe przygotowanie zadań z zakresu rozwoju turystyki wodnej otrzymali: Tadeusz Karpowicz komandor Morskiego Klubu Żeglarskiego „Dal” we Fromborku, Małgorzata Grońska, burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz i wiceburmistrz Tolkmicka Józef Zamojcin.

Prezes GFŻ, Andrzej Załucki podziękował Adamowi Lisieckiemu, który był pierwszym mierniczym i propagatorem formuły KWR w Polsce. Formuła ta dominuje na Zalewie Wiślanym.
Z kolei Andrzej Szrubkowski, główny mierniczy PBP otrzymał wyróżnienie i podziękowanie od komandora Jachtklubu Elbląg, Ryszarda Seroki.

– Andrzej jest naszą ostoją już od 10 lat – mówił komandor. – Dziękujemy ci Andrzeju za tę pracę.

Do tych podziękowań dołączył też skipper jachtu „Goodspeed” Łukasz Trzciński (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), triumfujący wprawdzie w tegorocznym PBP w klasyfikacji ORC, jednak doceniający wkład Andrzeja Szrubkowskiego w rozwój dorocznych pucharowych rozgrywek.

– Cieszę się, że odbieram nagrodę w Elblągu, bo tu zawsze jest świetna atmosfera – mówił skipper „Goodspeeda”. – Ta nagroda to jednak nie tylko moja zasługa, ale i całej załogi, bo bez załogi nic by się nie udało. A Andrzej Szrubkowski liczy te wszystkie nasze wyniki, stara się, by organizatorzy przysyłali rezultaty na czas i warto pomóc mu w tej jego ciężkiej pracy i wywiązywać się terminowo z obowiązków. Dziękuję ci Andrzej za kawał dobrej roboty.

Drugi w klasyfikacji ORC był Szymon Kuczyński na „Atlantic Puffin”, a trzecie miejsce zajął Piotr Adamowicz z AKM Gdańsk pływający na „Neoprofilu”.
Poza klasyfikacją ORC, triumfatorami byli: w klasie KWR Andriej Nichiporenko (JK Ost-West) na jachcie „Mokhito”. Za nim uplasowali się Jurij Alantiew na jachcie „Tamara” i Siergiej Zadobko (JK Ost-West) na jachcie „Vega”. W klasyfikacji KWR sterników morskich najlepszy był Aleksander Mikołajów z Jacht Klubu Cztery Wiatry na jachcie „Nefertiti”. W formule ORC sterników morskich zwyciężył Szymon Kuczyński. W klasyfikacji sterników Open i Open Morskiej zwyciężył Jerzy Matuszak na „Dancing Queen”.

Grand Prix Sezonu Żeglarskiego 2018 na Zalewie Wiślanym otrzymał Jurij Alantiew pływający na jachcie „Tamara”.
Roman Miedwiediew, komandor Jachtklubu Kaliningradzkiego, z okazji 70-lecia zrzeszenia wręczył pamiątkowe statuetki przyjaciołom klubu. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Andrzej Soroka, Grażyna Kluze, Tadeusz Karpowicz, Andrzej Szrubkowski.

Triumfator morskiej klasyfikacji ORC, Szymon Kuczyński przyznał, że właściwy dobór załogi ma w regatach kluczowe znaczenie.
– Małe jachty dominują w bałtyckich regatach – mówił Szymon. – Są łatwiejsze w utrzymaniu, tańsze i wymagają mniejszej załogi. Musi ona być za to bardzo dobrze dobrana i fachowa. Jeśli chodzi o Puchar to muszę przyznać, że z roku na rok poziom regat, ich przygotowania i uczestników jest coraz wyższy. Jeśli tylko będzie taka możliwość, to w przyszłym sezonie też będę chciał ścigać się w Pucharze Bałtyku Południowego. To jest zupełnie inny rodzaj żeglarstwa, niż samotne pływanie, ale bardzo lubię taką rywalizację. To świetna zabawa.

O tym, że załoga jest najważniejsza przekonany jest także Tomasz Konnak, skipper „Czarodziejki”.
– Na małym jachcie można całkiem sporo wywalczyć – mówił żeglarz. – Wystarczy odpowiednia doza cierpliwości i samozaparcia, i są efekty.

Po wręczeniu nagród odbył się bankiet z udziałem zaproszonych gości, a całą galę uświetnił występ śpiewających aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Tegoroczne podsumowanie zmagań żeglarzy pływających po wodach Morza Bałtyckiego, Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego, w klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego było już szóstym rozdaniem nagród Pucharu Bałtyku Południowego.

Puchar Bałtyku Południowego został wymyślony w 2013 roku przez pięć organizacji żeglarskich: Elbląski Okręgowy Związek Żeglarski, Kaliningradzką Federację Żeglarską, Gdańską Federację Żeglarską, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski i Pomorski Związek Żeglarski. Inicjatywę poparli  marszałkowie trzech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, którzy na I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej w Elblągu w lipcu  2013 r. zadeklarowali objęcie Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego patronatem.

Corocznie  marszałkowie województw na zmianę  wspierają organizację Pucharu Bałtyku Południowego fundując puchary i nagrody dla zwycięskich załóg.

W 2018 roku żeglarze rywalizowali w 22 takich imprezach. Regaty podzielono na dwie kategorie: morską oraz zatokową, a te na  trzy grupy pomiarowe jachtów: ORC, KWR, Open. Dla grupy  ORC  zorganizowano sześć regat zatokowych i cztery morskie.  W grupie KWR – piętnaście regat zatokowych, pięć morskich, a w Open – dziesięć  zatokowych  i siedem morskich.
Tekst: Dariusz Olejniczak


Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2019 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!