Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
9 Lipca 2018 - wiadomości żeglarskie
Nowi uczestnicy Rejsu Niepodległości

Zapierające dech w piersiach widoki, niezapomniane przygody i świadomość uczestnictwa w historycznym przedsięwzięciu. Takie wspomnienia zabierze ze sobą młodzież, która opuści już wkrótce pokład Daru Młodzieży. Na Teneryfie dojdzie do kolejnej wymiany uczestników Rejsu Niepodległości.

Wizyta na Teneryfie to początek blisko dwumiesięcznej podróży po Afryce. Na Czarnym Lądzie będzie nas reprezentować zupełnie inna załoga. Kolejni laureaci konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wezmą udział w wydarzeniu, promującym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed nowymi uczestnikami trudne zadanie. Będą musieli szybko wdrożyć się w schemat życia na statku i zapoznać się pokładowymi obowiązkami.

Rejs Niepodległości

Rejs Niepodległości

– Musimy się sprawdzić jako załoga. Będziemy sterować, biegać po rejach, wchodzić na maszty, klarować i rozklarować, czyli składać i rozkładać. To nie będzie odpoczynek, to będzie tak naprawdę ciężka praca. Choć na pewno znajdzie się czas na czytanie książek. – mówi Marysia Dydycz, która weźmie udział w całym rejsie.

Celem polskiej fregaty jest udział w Światowych Dniach Młodzieży, które w przyszłym roku odbywają się w Panamie. Dwa tygodnie temu reprezentacja uczestników Rejsu Niepodległości, wraz z ministrem Markiem Gróbarczykiem udała się do Watykanu, gdzie uczestniczyli w audiencji u Papieża Franciszka, prosząc go o błogosławieństwo dla tej wspaniałej inicjatywy. W najbliższy wtorek idea przyświecająca Rejsowi Niepodległości dotrze na Jasną Górę, ale zanim to nastąpi młodzi adepci żeglugi przejdą mustrowanie, czyli obowiązkowy chrzest przyszłych członków załogi. Później wezmą udział w mszy świętej w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Mszę świętą będzie sprawował biskup Marek Solarczyk. Następnie odbędzie się Apel Jasnogórski. W obu tych wydarzeniach młodzieży będzie towarzyszyć minister Marek Gróbarczyk. Następnego dnia rano laureatów konkursu czeka wylot na Teneryfę. Na pokładzie Daru Młodzieży pojawią się 133 nowych osoby, a zejdzie z niego 125 uczestników Rejsu.

Inicjatywa Rejsu Niepodległości to niepowtarzalna okazja do tego zaakcentować wielopokoleniową polską tradycje. Udział w Światowych Dniach Młodzieży ma wyjątkową symbolikę, ponieważ Polska była organizatorem poprzedniej edycji tego wydarzenia.

Rejs Niepodległości

to żeglarska wyprawa przez świat organizowana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie zostało podzielone na 12 etapów. Łącznie w całym rejsie weźmie udział ponad 1000 młodych osób z całego kraju, wyłonionych w ramach konkursu. Statek „Dar Młodzieży” odwiedzi 22 porty (m.in. Kopenhaga, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, Los Angeles czy Londyn) w 18 państwach świata. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Dookoła świata pod żaglami”, łączącym w sobie wielki ładunek emocji związanej z żeglugą przez wszystkie oceany i reprezentowania naszej Ojczyzny na całym świecie. Punktem kulminacyjnym będzie udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Rejs jest doskonałym sposobem na promocję Polski, jej historii w niespotykany dotychczas sposób. Jego nadrzędnym celem jest zaakcentowanie w globalnej przestrzeni publicznej tak wyjątkowej rocznicy, jaką jest stulecie odzyskania niepodległości. Rejs potrwa od 22 maja 2018 do 28 marca 2019 roku. Organizatorami Rejsu Niepodległości są: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Głównym sponsorem projektu jest PKN ORLEN, natomiast oficjalnym sponsorem rejsu jest TAURON Polska Energia. Dodatkowego wsparcia finansowego udzieliła Polska Fundacja Narodowa. W gronie firm, które wspierają rejs znajdują się również: Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport, Enamor, a także Port Gdynia. Partnerem wydarzenia jest miasto Gdynia, zaś patronami medialnymi: TVP, TVP Info, Polskie Radio, Radio Plus, Radio Gdańsk, Gość Niedzielny, Katolicka Agencja Informacyjna, Tygodnik Sieci, wPolsce.pl, Polska Agencja Prasowa i Dziennik Bałtycki.

Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2019 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!