Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
26 Marca 2018 - wiadomości żeglarskie
Konferencja Bezpieczeństwa 2018: podstawy są najważniejsze

Blisko 200 uczestników przybyło 24 marca do Auditorium Maximum na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, na IV Żeglarską Konferencję Bezpieczeństwa 2018 zorganizowaną przez Pomorski Związek Żeglarski.

Słuchacze z całej Polski – z Bolesławca, Łodzi, Rewy, Redy, Łodzi, Międzyrzecza Podlaskiego, Sopotu, Gdańska, Gdyni, Płocka, Kętrzyna, Straszyna, Kościerzyny, Łowicza, Torunia, Szczecina, Elbląga, Pruszcza Gdańskiego, Iławy, Sztutowa, Starogardu Gdańskiego, Warszawy, Mielna, Słupska, Ustki, Chojnic, Ustarbowa, Paparzyna, Koszalina, Gliwic, Piły, Kruszwicy, Somonina, Bydgoszczy, Sierakowic, Darłowa, Poznania, Krakowa, Włocławka, Lublińca, Lublina, Jantara, Wrocławia, Rotmanki, Inowrocławia – wypełnili szczelnie aulę Akademii Morskiej.

Konferencja Bezpieczeństwa 2018, żeglarstwo

Foto: Tadeusz Lademann

– Bezpieczeństwo było, jest i będzie jednym z najważniejszych aspektów żeglarstwa – mówił witając licznie przybyłych prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Na śródlądziu, na morzu i podczas rywalizacji sportowej. Ten aspekt nie może być zapomniany i pominięty w naszej codziennej działalności. Dziękuję wszystkim prelegentom, którzy przybliżą nam nowości i przypomną to, co wspomaga żeglarskie bezpieczeństwo.

– W przygotowaniach tej konferencji brali udział m.in. członkowie ekipy, która steruje Polskim Związkiem Żeglarskim – podkreślał prezes PoZŻ i wiceprezes PZŻ ds. morskich Bogusław Witkowski. – Jest z nami Katarzyna Domańska, wiceprezes ds. szkolenia, jest skarbnik PZŻ Jacek Pietraszkiewicz, który będzie prelegentem. Cieszy obecność na sali młodzieży, to bardzo dobrze, że chcą się dalej uczyć. Ale szczególnie witamy nestorów, mających za sobą wiele mil morskich, zawsze gotowych do spotkań i dyskusji.

Zaczęło się od wyróżnienia tych, którym bliskie jest pomorskie żeglarstwo. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, pod którego honorowym patronatem odbyło się spotkanie oraz prezes Bogusław Witkowski, wręczyli odznaki Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego – Andrzejowi Mizgierowi, Tomaszowi Falbie, Jarosławowi Marszałkowi i Leopoldowi Naskrętowi. Wyróżnienia przyznane zostały na wniosek Komisji Odznaczeń Zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego, na posiedzeniu Zarządu w dniu 13 marca.

Konferencja skupiła się wokół „Podstaw bezpiecznego żeglowania”. W roli prowadzącego po raz drugi wystąpił Leopold Naskręt, kapitan jachtowy i motorowodny, sekretarz Zarządu PoZŻ, koordynator Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej.

Rozpoczął od „zagadek meteorologicznych” Marek Zwierz, oceanograf, meteorolog, informatyk, oceanograf, dziennikarz i fotograf. Zaprezentował granice odpowiedzialności meteorologicznych państw, opowiedział gdzie szukać prognoz, przedstawił modele matematyczne i odpowiedział na pytanie co to jest GRIB i Routing.

Jacek Pietraszkiewicz, szef działu badań i rozwoju polskiej firmy NAVSIM, rozwijającej technologie e-Navigation, a także jej prezes, podzielił się wiedzą na temat systemów używanych do celów lokalizacyjnych. GMDSS – przy okazji akcji poszukiwawczej jachtu „Sunrise”, a także systemów trackingowych Yellow Brick (YB), SPOT i inReach. Na koniec zaapelował, by żeglarze pamiętali, że każde wezwanie pomocy to tak naprawdę prośba o to, by ratownicy przez kilka godzin ryzykowali dla nas swoje zdrowie i życie.

Jarosław Kaczorowski, kapitan jachtowy i motorowodny, trener żeglarstwa i sędzia żeglarski klasy państwowej, zaczął od rozróżnienia jachtu dzielnego i jachtu szybkiego. Podkreślił, że jego zdaniem współczesne jachty – jachty szybkie – też mogą być dzielne. Omówił następnie co robić w czasie sztormu, namawiając, by płynąć na maksymalnie dużych żaglach. Przekonywał też do porzucenia stalowych lin.

Wiktor Wróblewski, kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa i motorowodny, czynny szkoleniowiec i egzaminator, członek zarządów PZŻ oraz fundacji CWM ZHP, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Łódzkim, mówił, że w nauczaniu żeglarstwa trzeba odpowiadać na współczesne wyzwania. A to oznacza współpracę, samodzielność i odpowiedzialność.

Konrad Lipski i Maciej Patoka prowadzą firmę Yacht Company, która specjalizuje się w kompleksowych usługach konserwacyjnych jachtów żaglowych i łodzi motorowych. Udzielali konkretnych rad, np. co zrobić z kadłubem dotkniętym osmozą.

Piotr Oleksiak pracuje w Katedrze Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, związany z SKŻ ERGO Hestia Sopot. Podkreślał w swoim wystąpieniu, że największą trudnością w zabezpieczaniu regat windsurfingowych jest ogromna flota, a nie np. zbyt silny wiatr. – Doświadczenie uczy, że bardziej boimy się braku wiatru niż jego siły – mówił. Opowiedział także o wykorzystywaniu systemu geolokalizacjnego podczas regat.

Przemysław Wilczyński, prodziekan ds. morskich, współpracy i rozwoju na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, nie mógł niestety zaprezentować zapowiadanego tematu „Rejony szczególnie niebezpieczne dla żeglugi ze względu na zagrożenie piractwem”. Zastąpiła go Milena Lachowicz, psycholog kliniczny i sportowy, adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Mówiła m.in. o warunkach i sposobach skutecznej komunikacji.

Janusz Maziarz, kapitan żeglugi wielkiej, zastępca dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa ds. operacyjnych, przekonywał, że im częściej będziemy mówili o bezpieczeństwie, tym mniej SAR będzie miał pracy. Przedstawił statystyki Służby – w 2017 r. było 26 proc. akcji związanych z jachtami. Wskazywał na uchybienia żeglarzy. Mówił o niewłaściwym używaniu sygnału mayday, o tym, że EPIRB trzeba zarejestrować. I zakończył apelem: – Bądźcie tak wyposażeni i tak ubrani, żebyście dali nam szansę.

Dyskusje trwały podczas wystąpień i w kuluarach. Na zakończenie zebrani usłyszeli – do zobaczenia za rok!

Link do filmu z konferencji:
https://www.youtube.com/watch?v=cmq-FfSw32A

Tekst: Ilona Miluszewska


Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2018 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!