Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
11 Listopada 2017 - wiadomości żeglarskie
Dariusz Bogucki w Alei Żeglarstwa Polskiego

W piątek 10 listopada w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięto kolejną tablicę. Uhonorowano Dariusza Boguckiego, znakomitego żeglarza polarnego, podróżnika, inżyniera i pisarza.

W uroczystości wzięło udział blisko pięćdziesiąt osób. Wśród nich żona żeglarza Marianna Bogucka, jego córka Ewa Maria Slaska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska i radna Beata Szadziul, wiceprezesi Polskiego Związku Żeglarskiego Katarzyna Domańska i Bogusław Witkowski oraz żeglarze, harcerze i sympatycy żeglarstwa.

Dariusz Bogucki w Alei Żeglarstwa Polskiego

Foto:Tadeusz Lademann

– Dzięki dokonaniom, rejsom i pomysłom Dariusza Boguckiego wiele osób zwiedziło świat, wiele zdobywało patenty, a także przeżywało przygody za sprawą jego książek – mówił Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Bo to jego działalność pisarska spowodowała, że te wielkie wyprawy wyszły poza świat żeglarzy i cała Polska mogła z dumą czytać o biało-czerwonej banderze na polarnych wodach.

Tablica została odsłonięta przez Mariannę Bogucką, żonę i Ewę Marię Slaską, córkę żeglarza. Następnie poświęcona przez ojca Edwarda Pracza, kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza. Po uroczystości uczestnicy spotkali się w siedzibie Fundacji Helios, gdzie wspominali słynne rejsy kapitana.

– Wszystkie wyprawy Dariusza Boguckiego zaczynały się w Jachtklubie Stoczni Gdańskiej – mówił Władysław Cebula, wicekomandor tego klubu. – Brał w nich udział najpierw jako członek załogi Wojciecha Orszuloka na „Kismecie” w 1965 roku, a potem nimi kierował. Darek był świetnym organizatorem, pomysłodawcą tras i logistyki, potrafił przewidywać niebezpieczne sytuacje. Dlatego „Gedania” była wyposażona z myślą o ewentualnym zimowaniu w lodach.

Była to druga tablica odsłonięta w tym roku w Alei Żeglarstwa Polskiego. W sobotę 24 czerwca, podczas Święta Morza, uhonorowano w ten sposób regatowca i konstruktora Kazimierza „Kubę” Jaworskiego.

Aleja Żeglarstwa Polskiego

powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego i Dariusza Boguckiego.

Tekst: Jędrzej Szerle

Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2018 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!