Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
14 Września 2017 - wiadomości żeglarskie
Mirosław Zemke wygrywa Bitwę po raz drugi

Po 3 dobach i 13 minutach na morzu, linię mety 6 regat bałtyckich samotników Bitwa o Gotland minął Mirosław Zemke na jachcie HOBART, wygrywając tym samym rywalizację w klasyfikacji bezwzględnej (pierwszy na mecie) oraz w klasie ORC. Obronił tym samym zeszłoroczny tytuł, wywalczony w tej samej kategorii w piątej Bitwie o Gotland. Rekord trasy pozostał jednak niepobity.

„W zasadzie człowiek jest szczęśliwy, że to zrobił, że udało się drugi raz. To nie jest kwestia recepty, ani przepisu, po prostu wsiadasz na łódkę, robisz swoje, a jak masz odrobinę szczęścia, to wygrywasz, a jak masz pecha, to nie. Tyle. Zwycięstwo nie jest dane na stałe, to gra błędów, wygrywa ten, kto ich mniej popełni” – mówił na mecie Mirosław Zemke.
„Pływam na tym jachcie szósty rok, i oprócz spraw elektrycznych, na których się nie znam, wszystko jestem w stanie zrobić sam, w każdych praktycznie warunkach. Mam dobrego autopilota, który się spisał, dzięki niemu każdej nocy właściwie spałem. Spanie, wyjście, kontrola na pokładzie, spanie, wyjście … Oczywiście, jak przyjdę do domu, to pewnie padnę, ale czuję się w miarę wypoczęty. Najpierw muszę zadbać o jacht, żeby był gotowy do kolejnego rejsu” – dodawał zwycięzca. Wyrażał również ogromny podziw dla najbliższego rywala, Mortena Bogackiego, z którym toczył piękną walkę na trasie.

Mirosław Zemke

fot. Marek Wilczek

Po kilkunastu godzinach ciężkiej walki ze sztormowym Bałtykiem, po północy, Bogacki dotarł na wody Zatoki Gdańskiej. Wówczas sztorm jednak przybrał na sile, a jego prędkość dochodziła w szkwałach do 50 węzłów. W tej sytuacji, pomimo niesamowitej woli walki, Morten podjął jedyną słuszną decyzję i o godzinie 0050 wszedł do portu Hel, kończąc swój udział w regatach na kilkanaście mil przed metą.

„Ta decyzja to najlepszy dowód na wielką dojrzałość żeglarską niemieckiego skipera” – komentuje dyrektor regat, Krystian Szypka. „Z jednej strony miał świadomość, że tak niewiele pozostało mu do mety, ale wiedział też, że dalsza żegluga na maleńkim, pozbawionym prądu i mocno już nadwyrężonym ponad trzydobowym wyścigiem jachcie, w nocy, byłaby po prostu igraniem ze śmiercią” – dodał.

Sam Morten w trakcie rozmowy telefonicznej z helskiego portu wczoraj w nocy przekazał, że wszystko jest w porządku, zarówno on, jak i jacht są cali, choć bardzo zmęczeni, z niedosytem nieukończenia regat, ale bezpieczni.

Załoga jachtu osłonowego FUJIMO, który wyszedł wczoraj w morze asystować Mortenowi pomimo bardzo złych warunków, w związku z brakiem możliwości zawinięcia do Helu (co byłoby zbyt niebezpieczne dla dużego jachtu), wciąż jeszcze halsuje pod wiatr, choć znajduje się już blisko Mariny Delphia. Spodziewani są w porcie około godziny 1200.

Tym samym zakończyła się szósta, jedna z najbardziej dramatycznych w historii Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2017. Z dwudziestu dwóch zawodników, którzy w niedzielne południe 10 września wystartowali do wyścigu, zaledwie jednemu udało się dotrzeć do mety i zamknąć pętlę dookoła Gotlandii bez zawijania do portu.

Zdobywcą pucharu Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland został Mirosław Zemke na jachcie HOBART, który tym samym powtórzył zeszłoroczny wynik. Nie ma oficjalnego zwycięzcy w klasie Open, zatem puchar Delphia Challenge w tym roku nie będzie wręczony.

„Najważniejsze jest jednak to, że wszyscy żeglarze i ich jachty są bezpieczne, a tegoroczna Bitwa ma wielu prawdziwych zwycięzców” – podsumowuje Krystian Szypka. „Dla nas każdy, kto potrafił podjąć odpowiednie, ale dramatycznie trudne decyzje i po kilkudziesięciu godzinach heroicznej walki na trasie kierować się rozsądkiem oraz troską o siebie i innych, zasługuje na najwyższe uznanie. Dlatego zarówno Mortena, jak i pozostałych wspaniałych Wojowników Bitwy o Gotland – Delphia Challenge 2017 powitamy jak bohaterów i godnie nagrodzimy w czasie gali zakończenia regat”.


Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2018 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!